Kostnader för vitaminer, mineraler, oljor och Juicer

23 juli, 2020 9 Av Ingela Fohlin

Det här är helt galet mycket. Trodde inte ärligt att det va så mycket. 😱 sen har jag ju inte räknat med att vi åker 20 mil om dagen vissa veckor också.

Vitaminerna blir sammanlagt 4598 kronor för oss tillsammans per månad. Grönskas juicerna blir sammanlagt ungefär 4020 kronor och oljorna vi tar kostar cirka 7000 kronor i månaden tillsammans.

Så summan blir per månad ungefär 15618 kronor.

Jag har nu suttit och skrivit ner allt vi tar och vad det kostar, som jag skrev i tidigare inlägg att jag skulle göra. Det är inte klokt vad allt är dyrt när jag lägger ihop allt. Jag har försökt när jag handlat allt oavsett om det är vitaminer eller till grönsaksjuicer så ekologiskt som möjligt, och försökt via nätet att hitta det billigaste. Jag skriver ner det som jag la ut bilder på. Jag skriver ner vad jag tar och vad det kostar för en person och dag.  Jag har räknat ut priset genom att dela priset genom antalet tabletter/kapslar eller ml.

Björkaska: 198 kr flaska 1000 ml.   2 x 2 msk  = 60 ml. 11,88 kr

Curcuma  398 kr 90 kapslar. 1 x 3 st.= 13,26 kr

C – vitamin Liposomal 498 kr 480 ml.  2 tsk x 2 = 20,75 kr

Graviola 84 kr 100 tab. 1 x 3 tab. = 2,52 kr

Kolidialt silver 699 kr 5000 ml. 20ml x 5 = 13,98 kr

Chlorella 245 kr 250 tab.  1 x 3 tab. 2,94 kr

D – vitamin 219 kr 180 tab. 2 tab. = 2,40 kr

Magnesium 139 kr 100 tab. 1 tab. = 1,39 kr

Probioplex 185 kr 90 tab.  1tab. = 2,05 kr

B- 12 175 kr 100 tab. 1 tab. = 1,75 kr

Zink 136 kr 100 tab. 1 tab. = 1,36 kr

Selen 136 kr 100 tab. 1 tab. = 1,36 kr

Aprikoskärnor 80 kr 150 gram.  Cirka 10-12 st = cirka 1 kr, svårt att räkna ut vad styck priset blev.

Cormin 259 kr 400 gram. 2 kryddmått=2000 mg = måste kolla upp vad det blir. Tror inte att jag skrivit med den . så jag räknar inte med den nu.

Vitaminerna blir sammanlagt 76,64 kronor bara för mig per dag. Med Robin och mig blir det 153,28 kr per dag och på en månad 2299,20 kr för mig och för oss tillsammans 4598,40 kr helt galet mycket.

Där utöver tar  jag cirka7- 8 dl grönsaksjuicerna som består av:

Gurka 20,90kr  x 2  =  41,80 kr

Apelsin 32,90 kr kilot tar 1, har räknat på att det är cirka fem stora på ett kilo= 6,58kr

Spenat 200 gram 31,90 kr, tar en halv påse = 15,95 kr

Selleri 450 gram 21,90 kr, tar en halv påse = 15,95 kr

Ekologiska morötter 1 kg 29,90 kr

Grönkål 200 gram 27,90 tar en halv påse =  13,95 kr

Rödbetor 1 kg 21,90 tar en halv påse = 10,95 kr

Priserna är ju lite olika beroende på årstid och är räknade på ICA butik men runt 134,18 kr per dag blir det och då blir det ungefär en liter, lite mer.på en månad blir det cirka 4020 kronor Jag försöker att köpa när det finns billigare grönsaker men jag tog som priserna är nu och de grönsaker jag använder så ni får ett grepp om kostnaderna också.

Nu har jag växthuset som jag har köpt för att odla i för att det på sikt ska bli billigare med juicerna och framför allt utan gifter. Jag odlar nu och har gjort det från det vi köpte växthuset i våras: gurka, selleri, spenat och grönkål.  Så det jag har köpt nu är apelsiner, rödbetor, morötter. Jag har sått det också men det har inte kommit upp ännu . Jag använder ju så mycket av allt som ni märker, men jag har ändå, men tanken är att jag ska försöka att odla så länge det går. Grönkålen kunde man odla på vintern också vad jag förstått så det ska jag prova.  Det är också lite terapi med växthuset. Sen räcker det ju inte i all evighet eftersom vi använder så mycket. Men jag försöker att förodla också så det växer upp när det andra tar slut. Gurkan till exempel har ju kommit först nu förra veckan men i mängder och hoppas att det fortsätter så en tid till.

Utöver allt detta så tar vi också Nässelpulver  250 gram 69 kr

Pau D`Arco 100 gram  109 kr

Chaga 75 gram 119 kr

Ashwagandha 125 gram 119 kr . De här tar jag och varierar mellan och har inte räknat med dem nu.

Som ni förstår så är det massor att hålla reda på men det fungerar bra tycker jag. Jag har ju gjort så att jag har allt framme på en bänk för att inte glömma och för att det ska vara lättillgängligt.

Vi tar också olika oljor som kostar cirka 7000 kronor i månaden för oss båda.

Vitaminerna blir sammanlagt 4598 kronor för oss tillsammans per månad. Grönskas juicerna blir sammanlagt ungefär 4020 kronor och oljorna vi tar kostar cirka 7000 kronor i månaden tillsammans.

Så summan blir per månad ungefär 15618 kronor.